مقالات

بهترین زمان از پوشک گرفتن کودک

از پوشک گرفتن بچه

بسیاری از مادران و پدران ایرانی، به دنبال بهترین زمان از پوشک گرفتن کودک خود هستند و در بسیاری از مواقع، حساسیت های بیش از حد ممکن است باعث آزار فرزندان شما و مشکلات احتمالی مانند بی اختیاری و… شود. از همین رو در این مقاله می‌خواهیم بهترین زمان از پوشک گرفتن کودک پسر و دختر را باهم بررسی کرده و به این سوال پاسخ دهیم که بهترین زمان از پوشک گرفتن بچه چه زمانی است. پس تا انتهای این مقاله از وبسایت مری لند همراه ما باشید.

سن مناسب برای گرفتن کودک از پوشک کدام است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که می‌تواند کاملا متفاوت باشد. به طور مثال در برخی از کودکان ممکن است حتی قبل از 20 ماهگی هم علائم عدم نیاز به پوشک و گرفتن پوشک از بچه نمایان شود. اما عموما بهترین سن از پوشک گرفتن کودک بین 18 ماهگی تا 3 سالگی است. هرچند در این زمان احتمال خرابکاری کودک و نیاز به تمیزکاری نیز وجود دارد که این کاملا نرمال است و نباید نگران شوید! فقط کافی است تا تمامی نکات مهم از پوشک گرفتن کودک را که در ادامه به آن ها می‌پردازیم، اجرا کرده و صبور باشید.

لازم به ذکر است که از پوشک گرفتن کودک دختر، معمولا از پسر زودتر اتفاق می‎‌افتد. همچنین مدنظر داشته باشید که این فرایند در برخی از کودکان ممکن است تا بیشتر از سه سالگی نیز طول بکشد. پس ناامید نشوید و به کودک خود را برای دستشویی رفتن فشار نیاورید.

نشانه های زمان مناسب از پوشک گرفتن کودک چیست؟

همانطور که گفتیم، در همه کودکان سن و سال از پوشک گرفتن یکسان نیست. پس خیلی به عدد سن فرزندتان در این زمینه توجه نکنید. پس چه کار کنم؟ چطور بفهمم زمان از پوشک کودک گرفتن فرزندم رسیده است؟ در این قسمت، چند نشانه و علامت به شما معرفی می‌کنیم تا از روی آن‌ها بتوانید زمان مناسب را تشخصی دهید.:

  1. زمانی که فرزند دلبند شما تشخیص می‌دهد که دستشویی دارد، می‌تواند آن را بگوید و دستشویی خود را تاحدودی کنترل کند.
  2. هر زمان که کودکتان به شما بگوید پوشکش را کثیف نموده و از شما درخواست تعویض پوشک کودک را داشته باشد.
  3. تمایل فرزند شما نسبت به رفتن به سرویس بهداشتی یا استفاده از توالت بیشتر می‌شود.
  4. هر زمان که پوشک کودکتان 2 ساعت یا حتی بیش از 2 ساعت خشک مانده و آن را خیس نکند
  5. فرزندتان بتواند خود را به سرویس بهداشتی برساند.
  6. فرزند شما، مهارت استفاده از سرویس بهداشتی را تا حدودی کسب کرده باشد.
  7. زمانی که کودکات حتی با کمک شما، توان درآوردن و پوشیدن شلوار خودش را داشته باشد.

چند نکته مهم در خصوص از پوشک گرفتن بچه

نکات از پوشک گرفتن بچه: یکی از مهمترین مسائلی که اکثر والدین در زمان از پوشک گرفتن کودک به آن توجه نمی‌کنند، در معرض دید و دسترس بودن پوشک است. تا زمانی که کودک شما، احساس کند که پوشک همیشه در دسترس است و آن را مدام در دستان شما یا در منزل مشاهده کند، وابستگی او به پوشک و عدم نیاز به رفتن به توالت در او همچنان باقی خواهد ماند. هنگامی که شما زمان را برای از پوشک گرفتن کودک پسر یا از پوشک گرفتن کودک دختر خود مناسب می‌دانید، بهتر است پوشک های او را از دسترس و دید او خارج کنید. این کار تاحد خیلی زیادی می‌تواند به شما در این مساله کمک کند.

در ادامه این مطلب، چند نکته آموزش از پوشک گرفتن کودک را به شما آموزش می‌دهیم تا با انجام این کارها، به بهترین شکل ممکن و بدون دشواری، فرزندتان را از پوشک بگیرید:

استفاده از شلوار آموزشی (شلوار تمرینی دستشویی)

یکی از روش‌هایی که می‌توانید برای دستشویی رفتن و خلاص شدن از پوشک از آن استفاده کنید، شلوار های یکبارمصرف تمرینی است که بجای پوشک استفاده می‌شود. این شلوار ها معمولا جذب بالای پوشک را نداشته و نظافت کمی دشوار تر خواهد بود. اما در ابتدای کار، بسیار کاربردی هستند. مخصوصا شب هنگام و موقع خوابیدن که کودکان ممکن است حتی تا سنین دبستان هم شب ادراری داشته و توان بیدار شدن و رفتن به توالت را نداشته باشند.

از پوشک گرفتن کودک مری لند

بهترین روش از پوشک گرفتن بچه را پیدا کنید

حتی زمانی که شما پوشک را از معادله حذف می‌کنید، بازهم ممکن است زمان بسیار زیادی طول بکشد تا کودک شما به این وضعیت عادت کند یا باوجود رشد مناسب برای از پوشک گرفتن، هنوز از استفاده سرویس بهداشتی امتناع کند. در چنین مواقعی، باید صبور باشید و عمیقا به روش ها و تمریناتی که استفاده می‌کنید فکر کنید و تمامی مراحل را دقیق تر و به روش اصولی انجام دهید. همچنین مد نظر داشته باشید که هر کودکی، با روش خاصی ممکن است به استفاده از سرویس و جدایی از پوشک عادت کند. پس روی یک روش و تمرین متمرکز نشده و سعی کنید بهترین روش را برای از پوشک گرفتن کودکتان انتخاب کنید.

ترس و اضطراب کودک از توالت و لگن

اگر از لگن برای تمرین کودکان به استفاده از توالت استفاده می‌کنید، دقت کنید که آیا ترس و اضطراب دارد یا خیر. آیا کودک شما از رفتن به دستشویی دچار استرس و ترس می‌شود یا نه؟ در صورتی که جواب بله است، سعی کنید با کودکتان در مورد این ترس ها و اضطراب ها صحبت کنید و به او این اطمینان را بدهید که هیچ اتفاقی نمی‌افتد و این، یک جزء طبیعی از رشد و بزرگ شدن او است. اگر حس می‌کنید این ترس ها عمیق بوده و مشکل رفع نمی‌شود، حتما با پزشک کودکتان مشورت کنید تا به‌صورت ریشه‌ای تر به این مساله پرداخته و آن را حل کند.

راحتی و استقلال هنگام استفاده از لگن یا توالت

تا می‌توانید سعی کنید شرایط را برای کودکان راحت کنید و لگن او را طوری تنظیم کنید که بتواند بدون کمک دیگران از آن استفاده کند. همچنین بیش از حد به او در هنگام دفع کمک و توجه نکنید. تا جایی که امکان دارد، بگذارید تا خودش کارهایش را انجام دهد.

تا می‌توانید او را تشویق کنید

یکی دیگر از روش های بسیار موثر در مورد از پوشک گرفتن کودک پسر یا دختر، تشویق او است. هنگامی که فرزندتان تصمیم به استفاده از توالت می‎‌گیرد، او را تشویق کنید و به او یاداوری کنید که در حال رشد و بزرگ شدن است. همچنین این تشویق ها می‌تواند در قالب یک جایزه کوچک و مختصر به او باشد. اما بیش از اندازه او را به تشویق های لفظی و فیزیکی نکنید. چرا که کودک به جایزه و تشویق عادت کرده و سعی می‌کند در ازای دریافت تشویقی از توالت استفاده کند.

روی نظافت و تمیزی تاکید کنید

از همان ابتدای کودکی، تمیزی و پاکیزگی را به کودک خود آموزش دهید. حتما به او یاداور شوید که دفع تمیز و عدم کثیف کردن خود، چقدر خوب است تا او، از همان ابتدا به دفع تمیز و نظافت عادت کند. اما به خاطر داشته باشید که اگر در اوایل کار، کودکتان نتوانست کاملا تمیزی را رعایت کند، به او انتقاد نکنید. بگذارید در گذر زمان به این مساله عادت کرده و نظافت را پس از از پوشک گرفتن بچه رعایت کند.

اجبار ممنوع

هرگز کودک را مجبور به استفاده از دستشویی نکنید. این مساله باعث می‌شود که کودک شما لج کرده و این مشاجره ادامه پیدا کند. تا حدامکان با فرزندتان انعطاف داشته باشید و سعی کنید با ملایمت و صحبت و تشویق، او را از پوشک گرفته و به استفاده از توالت ترغیب نمایید. مجبور کردن کودک به استفاده از دستشویی، فرایند از پوشک گرفتن کودک را عقب انداخته و این باعث آزردگی و عدم رفتن کودک به سرویس تاحد زیادی می‌شود.

آموزش توالت

در این قسمت از نکات از پوشک گرفتن بچه، باید دقت بسیار بالایی داشته باشید. یکی از مهمترین و حیاتی ترین مراحل از پوشک گرفتن فرزند پسر یا دختر، آموزش مراحل توالت یا به اصطلاح toilet training است. طبق علم روانشناسی، 15 آسیب و مشکل روانی که در بزرگسالی بسیاری از افراد مختلف با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، ریشه در عمل دفع مدفوع در دوره بچگی دارد. مسائلی مانند خساست، وسواس، افسردگی، خشونت، کینه و… همه و همه می‌توانند علل ریشه ای باشند که در مراحل استقلال و از پوشک گرفته شدن ایجاد شوند.

از پوشک گرفتن کودک دو ونیم ساله

همانطور که گفتیم، بهترین زمان از پوشک گرفتن کودک بین 18 ماهگی تا 3 سالگی است. از پوشک گرفتن کودک دو ونیم ساله نیز در این بازه زمانی بوده و در صورتی که هرکدام از نشانه ها و علائم گفته شده در کودک شما ظاهر شد، با رعایت نکات مهم از پوشک گرفتن بچه می‌توانید به راحتی فرزند خود را از پوشک بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *